SOCAR AQŞ-nin 2022-ci il üzrə Təcrübə Proqramı uğurla başa çatıb. Proqramda Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Fransa Azərbaycan Universiteti və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin sonuncu kurs tələbələri təcrübə qazanmaq və karyera yolunda uğurla addımlamaq üçün iştirak ediblər.
Satınalma və təchizat zəncirinin idarə edilməsi, geologiya və yeraltı əməliyyatlar, eləcə də qazma mühəndisliyi ixtisası üzrə yeni bilik və bacarıqlara yiyələnən 8 təcrübəçi proqramı uğurla bitiriblər.
Proqramın sonunda qazma mühəndisliyi ixtisası üzrə təcrübə qazanmaq imkanı əldə edən Həmzət Hudulov və Gündüz Mahmudov SOCAR AQŞ-nin onlara texniki biliklərdən əlavə praktiki iş bacarıqlarını aşıladığını, şirkət daxilində peşəkar mühəndislər ilə beynəlxalq standartlar və şirkət dəyərləri çərçivəsində əvəzolunmaz biliklər əldə etmək imkanları qazandıqlarını vurğulayıblar. Komanda rəhbərləri və mentorlar tərəfindən təcrübəçilərin inkişafına birbaşa nəzarət edilməsi və hər cür dəstəyin göstərilməsi onların bu peşə üzrə ixtisaslaşması yolunda əsas rollardan birini oynayıb. Hər iki təcrübəçi proqramı uğurla tamamladıqdan sonra Həmzət Hudulov gələcək üçün planlarını təhsil yönümlü seçdiyi halda, Gündüz Mahmudov SOCAR AQŞ ailəsinə qoşularaq karyerasını kiçik qazma mühəndisi kimi davam etdirir.
Geologiya və yeraltı əməliyyatlar şöbəsində təcrübə proqramına qoşulan Rövşən Ələsgərov, Əmir Əliyev və Toğrul Babayev proqram haqqında SOCAR AQŞ-də əldə olunmuş biliklərin onlara karyeraları ilə bağlı daha real və əsaslandırılmış qərarlar qəbul etməyə imkan verəcəyini və qazma sənayesində lider şirkət kimi ən yaxşı təcrübə imkanı olduğu fikirlərini bizimlə bölüşüblər. Təcrübə proqramını müvəffəqiyyətlə tamamlayan Əmir Əliyev və Toğrul Babayev öz təhsillərini davam etdirməyi qərara aldığı halda, Rövşən Ələsgərov peşəkar fəaliyyətini SOCAR AQŞ kollektivinə qoşularaq təcrübəçi geoloq rolunda davam etdirir.
Təcrübələrini satınalma və təchizat zəncirinin idarə edilməsi şöbəsində tamamlayan İlkin Səfərli, Günel Zeynallı və Sona Qənbərova nəzəri biliklərinin praktikada səmərəli istifadə edilməsi və layihələrin düzgün idarə edilməsi mövzusunda SOCAR AQŞ-nin töhfəsinin əvəzolunmaz olduğunu bildiriblər. Proqramı uğurla başa vuran təcrübəçilərdən İlkin Səfərli satınalma və təchizat zəncirinin idarə edilməsi komandasında gələcək karyera yoluna davam edir.
Təcrübəçilərlə görüşən Baş direktor Samir Mollayev onları proqramı bitirmələri münasibətilə təbrik edərək, gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzu edib. Samir Mollayev SOCAR AQŞ-nin hər zaman gənclər üçün yeni fürsətlər yaratdığını, bundan sonra da təcrübə qazanma və karyera qurmaları istiqamətində onlara dəstək göstərəcəklərini bildirib.
Proqram sonunda hər bir iştirakçı sertifikatlarla təltif olunub.
SOCAR AQŞ 2009-cu ildən Qazma Podratçılarının Beynəlxalq Assosiasiyasının (IADC) üzvüdür və bütün müvafiq beynəlxalq standartlara tam uyğun fəaliyyət göstərir.

SOCAR AQS continues to create career opportunities for graduates
SOCAR AQS Internship Program for 2022 has been successfully completed. Final year students of Baku State University, Azerbaijan State University of Economics, French-Azerbaijan University and Azerbaijan State University of Oil and Industry participated in the program to gain experience and build a successful career.
Eight interns have successfully completed the program, acquiring new knowledge and skills on procurement and supply chain management, geology and underground operations, as well as drilling engineering.
Upon completion of the program, Hamzat Khudulov and Gunduz Mahmudov, who benefited from the opportunity to gain experience on drilling engineering, emphasized that SOCAR AQS provided them with practical work skills and technical knowledge, and that they gained valuable knowledge from professional engineers of the company in line with international standards and company values. Direct control and support provided by the team leaders and mentors for the development of the interns played a major role in their specialization on this profession. After both interns successfully completed the program, Hamzat Khudulov decided to continue education and Gunduz Mahmudov started his career as a junior drilling engineer by joining the SOCAR AQS family.
Rovshan Alasgarov, Amir Aliyev and Togrul Babayev, who joined the internship program in the Department of Geology and Underground Operations, shared with us their opinion that the knowledge gained at the SOCAR AQS will allow them to take more realistic and informed decisions on their career, and that it is the best opportunity to gain an experience in the leading company of the drilling industry. Amir Aliyev and Togrul Babayev, who successfully completed the internship program, decided to continue their studies and Rovshan Alasgarov joined the SOCAR AQS team and continues his professional activity as a practising geologist.
Ilkin Safarli, Gunel Zeynalli and Sona Ganbarova, who completed the internship in the procurement and supply chain management department, stated, that SOCAR AQS contribution to the practical effective use of theoretical knowledge and proper project management is invaluable. Ilkin Safarli, who successfully completed the program, joined the procurement and supply chain management team to start his future career.
General Director Samir Mollayev who met with the interns, congratulated them on the completion of the program and wished them success in their further activities. Samir Mollayev noted that SOCAR AQS has always created new opportunities for young people, and will support them in their efforts to gain  experience and build a career.
At the end of the program, the participants were awarded certificates.
Note for editors
The company has many years of experience in the field of oil and gas well drilling industry while providing advanced drilling technologies and applying new management methods.